Web yazılım hizmetleri

Zamanımızda çok fazla şirket veya iş adamı web yazılımı hizmetleri almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif almaktadırlar. Peki bu hizmeti almak isteyen girişimci yada firmalar hangi yolu takip etmelidir.

İlk başta hizmet alacağınız şirketi çok iyi araştırmalısınız. Seçim yaparken dikkat göstermeniz gereken maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sorunu olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve süresi belirtilmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini paylaşabilmeli

Yukarıdaki maddelerin bulunması firmanın kurumsal ve kaliteli bir firma olduğunu gösterir. Şehrinize yakın bir web yazılım ajansını seçmelisiniz ki ziyarette bulunup iş ortamını gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılım firmalarıdır. Hizmet alacağınız ajansı birazda gözünüz tutmalı, ziyaret etmeden, şirket çalışanlarıyla görüşmeden sosyal platformlarda herkes övmüş diye proje yaptırmaya ikna olursanız şimdiden soğuk bi su için.

Talep edilen özelliklerin harika bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Web yazılım dediğimiz vakit günümüzde pekçok sektör için hazır web programları mevcut, örnek verecek olursak firmanızın ürünlerinizi pazarlayacağınız e-ticaret sitesi kurdurmak istiyorsanız açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sürü hazır e-ticaret programı bulunuyor. Hazır yazılımlar-program varken sıfırdan yazdırmaya kalkışmayın sebebini anlatmak gerekirse.

Hazır bir sanal mağaza scriptine edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en fazla 2.000-3.000 tl arasıdır. Ayriyeten yeni özellikler çıktıkça 100-200 tl’ye güncelleştirme yapabilirsiniz. Ama özel web yazılım böyle değildir. Sadece yazılımı en az 20.000 tl’ye hazırlatırsınız çok büyük firma değilse sunacağı,size sunacağı bundan düşük fiyatlara aldanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun birçok hatası çıkacak ve güncelleme isteyecek 2-3 ayda bir güncelleme yaptırdınız minimum 2.000-3.000 masrafı çıkacak veya bir web yazılım elemanı tutacaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerek büyük çaplı siteleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) hazır yazılımlarla yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılım yaptırmanız lazımdır. Lakin kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım hazırlatmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım ajanslarına taleplerini çok ayrıntılı bir biçimde ve belirttikleri projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayrıca projenizi anlatırken bir kayıt cihazı yada telefon ile kaydetmeniz projeyi hazırlayacak firma veya sizin yanlış anlaşılmasına engel olacaktır. Çünkü özel bir web yazılım, projenin çapına göre bin lira ile milyon lira aralığında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek düzey bir projemi yoksa gelişmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Tek kullanımlık projelerde bir defa oluşturulduktan sonra geliştirmek çok zor ve pahalıdır. Geliştirmeye açık projeler ekip çalışmasına uygun ve api’leri olan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve güncellenebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka birkaç firmadan teklif alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu iki yanlış düşünceden uzak durun, ucuz fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek veya çok para harcayarak Yandex gibi arama motorlarında üst sayfalara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masrafını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo hizmeti veren bir firma olarak biliyoruz ki seo çalışması ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en yukarılara çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s