Profesyonel web yazılım

Merhaba bu paylaşımımda profesyonel web programlama çalışması yaptırmak isteyen şirket veya şahıslar için dikkatli olması gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken uymanız gereken hususlar şunlardır.

  • Web programlama hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için yazılır. Eğer yazılım gerçekleşirken ileriye dönük kodlama yapılmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda yazılımı yapan kişiye muhtaç olursunuz çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir yazılımı farklı web programcıları geliştirmekte zorluk çeker, ya geliştiremez veya uğraşmaz yada en kötüsü geliştirmek için fahiş ücret ister.
  • Geliştirilemez kodlama veya geliştirilebilir yazılım tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların uygulandığı, ekip çalışması sırasında yada başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun çıkmadan geliştirebileceği programlardır. Siz programı yapan ajansla bağınızı koparsanız bile başka uzman web yazılımcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi fazladır. Çünkü belirli zamanlarda yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızlandırma düzeltmeleri vb. yenilikler oluşmaktadır. Geliştirilmez bir web program sadece üreticisinin geliştirebileceği, başka web programcının düzenlemek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web programı yüksek maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne fahiş fiyatlara nede fazla düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örneğin üç kurumdan fiyat teklifi aldınız birisi 3.000 tl dedi, bir tanesi 6.000 tl teklif verdi, birisi 1.500 tl teklif sundu buradan anlaşılırki bu yazılımın fiyatı ortalama 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan yukarı veya aşağı fiyatlar %10 değişkenlik gösterebilir. Daha cüzi veya aşırı fiyatlara itibar etmeyin.
  • Arzu ettiklerinizi tafsilatlı bir tarzda aktarın. Web yazılımı yaptırırken ne istediğinizi muhakkak bilmeniz lazımdır. Arzuladıklarınızı süper bir biçimde aktarmanızdan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifi sunulacaktır. Fiyat teklifi oluşturulurken anlattığınız özelliklere dikkat edilerek bir ücretlendirme yapılacaktır. Fiyatlandırma yapılırken sizin değersiz gördüğünüz yada söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme tamamlandığında artık o özellikleri istemeniz durumunda ya bir sonraki güncellemeye bırakılır veya yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web programı için anlaşma yaptık. Proje bir veri kayıt yazılımıydı, söylendiği gibi yazılmaya başlandı %80’lik bölümünü tamamladım. Test etmeleri için firmaya gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğer bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sayfanın veritabanından onaylanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde bu tür bir durumda kaporanızı kaybedersiniz.
  • Mutlaka sözleşme yapın. İş dünyasında şahıslar yada firmalar sözleşmesiz adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi açıkça belirten bir sözleşme yapın. Yapılacak işleri, varsa örnek siteleri içine alan kapsamlı bir sözleşmeyi mutlaka yapmalısınız.

Profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların başında kurumsal web programlama firmalarıyla çalışmamaları yer alır. Firmaların şikayet edilebileceği yüzlerce kuruluş olmasına rağmen, freelance iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Fiyatına aldanma. Birkaç şirket ile görüşüldükten sonra hepsi yüksek deyip, gidip en ucuzuna yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir tercih meselesi ama şöyle bir düşünelim ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptıracağınız bir web yazılımı sizi nasıl ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımhttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s